اتوماسیون فروش و بازاریابی

نرم افزار اتوماسیون بازاریابی و فروش

همه ما میدانیم که اتوماسیون فرایندی کاربردی و بدون خطاست، اما آیا تا کنون فکر کرده اید که اتوماسیون فروش و اتوماسیون بازاریابی چگونه می تواند کسب و کار شما را موثرتر و کارا تر کند؟

چه کارهای تکراری (ارسال پیام، آمار گیری، تهیه گزارش و… ) را مرتبا انجام می دهید که استفاده از اتوماسیون انجام آنها را سریعتر و ساده تر می کند؟ چه اتفاقی می افتد اگر فرایند اتوماسیون قادر به شناسایی سرنخ هایی باشد که آماده حرکت به مرحله بعدی بوده یا حتی آماده خرید باشند؟

به دنیای عجایب خودکارسازی فروش و بازاریابی که در آن سرنخ های شما می توانند به راحتی با کمترین تلاش تبدیل به مشتری شوند، خوش آمدید.

با خودکارسازی بازاریابی، بیشتر زمان شما صرف تمرکز بر استراتژی کلی و تنظیم دقیق بخش های مختلف می شود.

شما همچنین قادر خواهید بود که الگوهای رفتاری سرنخ هایی که خرید می کنند را دنبال کرده و آن را با سرنخ هایی که خرید نمی کنند مقایسه کنید. انجام این فرآیند به شما این امکان را می دهد که عوامل تعیین کننده در تبدیل مشتریان احتمالی به خریدار را شناسایی کنید.

از این طریق می توانید مشتریان مناسب را شناسایی کنید و به نحوه دستیابی به آنها پی ببرید. می توانید کمپین هایتان را با توجه به این مشتریان متناسب کنید و قادر خواهید بود که به صورت موثر با دانش در مورد پیش زمینه و نیاز هایشان به آن ها کمک کنید.

اتوماسیون بازاریابی

بازاریابی ابعاد مختلفی دارد و روش های مختلفی هم برای اتوماسیون بازاریابی وجود دارد.

مفید ترین ماژول ها برای اتوماسیون، ارزیابی و امتیاز بندی سرنخ ها، اتوماسیون بازاریابی از طریق ایمیل و اتوماسیون گردش کار است.

ارزیابی و امتیازبندی سرنخ ها

سرنخ ها ارزش های متفاوتی دارند و شما با توجه به تجربیات قبلی می دانید که برخی از سرنخ ها برای تبدیل شدن به خریدار احتمال بالاتری دارند. احتمالا برای مشخص شدن اینگونه مشتریان یک جامعه آماری ویژه با توجه به سن، موقعیت و آستانه درآمد مشتریان احتمالی در نظر می گیرید.

تبدیل شدن افرادی که در این جامعه آماری قرار ندارند به خریدار سخت تر است. بنابراین زمانی که مشتریان احتمالی به نرم افزار CRM (مدیریت ارتباط با مشتریان) شما وارد می شوند، شما می دانید که انرژی خود را باید کجا متمرکز کنید. در حالیکه انعقاد قرارداد نهایی در تبدیلات دشوار می تواند هیجان انگیز باشد، تبدیلاتی که به راحتی صورن می گیرند برای کسب و کار درآمد ایجاد می کنند.

اتوماسیون ارزیابی و امتیاز بندی سرنخ ها به کارشناسان فروش در شناخت و صرف زمان و انرژی برای پرورش و پیگیری فرصت های فروش مناسبتر کمک می کند. به این ترتیب به سادگی می توانید سرنخ هایی را پیدا کنید که به ایده آل های شما نزدیکترند و در عین حال آن هایی را که دارای اطلاعات نادرست بوده یا مناسب جامعه آماری شما نیستند فیلتر کنید.

با اتوماسیون یافتن سرنخ های مناسب، به جای راه افتادن به دنبال تمام سرنخ ها به امید تبدیل آنها به خریدار؛ زمان شما برای پیگیری مشتریان احتمالی مناسب آزاد می شود.

اتوماسیون بازاریابی از طریق ایمیل

حتی اگر سرنخ ها برای خرید آماده نباشند، سیستم اتوماسیون با ارسال محصولات و اطلاعات مرتبط به آن ها بر اساس یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده، می تواند باعث حفظ علاقه در آن ها شود.

این شکلی از بازاریابی ایمیلی است که محصولاتی را که سرنخ ها به آن ها علاقه نشان داده اند به آن ها معرفی می کند. با این حال، شکل جایگزین بازاریابی ایمیلی می تواند شامل پاسخ دهنده های خودکار باشد که توصیه ها و پیشنهاداتی را بر اساس محدوده نیاز های مشتریان احتمالی با آنها ارائه می دهد.

برای مثال، اگر سرنخ شما برای آگاهی از یک نرم افزار مدیریت IT، وارد سیستم اتوماسیون شده است؛ احتمال این وجود دارد که به یک نرم افزار مدیریت IT احتیاج داشته باشد. همچنین می توانیم نتیجه گیری کنیم که این سرنخ یک کسب و کار مرتبط با IT دارد و احتمالا به یک نرم افزار تیکتینگ و CRM نیز نیاز دارد.

اتوماسیون گردش کار

اتوماسیون گردش کار بخشی جدایی ناپذیر از یک نرم افزار خودکارسازی بازاریابی است. با استفاده از اتوماسیون گردش کار می توانید فلوچارتی از نحوه تعامل با سرنخ هایتان تهیه کنید. به این ترتیب می توانید به صورت خودکار با توجه به اعمال مختلف، عکس العمل های مشخص تعریف کنید.

همچنین یک نرم افزار پیشرفته CRM مجهز به سیستم ساز پیشرفته و قابل انعطاف پذیر BPMS این امکان را به شما می دهد که موجودیت ها و اتوماسیون های جدید ساخته و به تنظیمات تعریف شده در نرم افزار محدود نشوید.

اتوماسیون فروش

اتوماسیون فروش

هدف نهایی کمپین های مختلف بازاریابی، افزایش میزان فروش است. همانطور میزان سرنخ های ارزیابی شده توسط تیم بازاریابی و انتقال آنها به تیم فروش بالاتر می رود، پیگیری مناسب فرایند فروش و مشتریان احتمالی دشوار تر خواهد شد. این مساله در فروش سازمانی (B2B) که در آن حجم داده ها بالاتر است ملموس تر خواهد بود.

کاهش حجم کار

بسیاری از کارشناسان توسعه فروش موفق امروزی روند فروش و بازاریابی را بر پایه حساب های کاربری پیش می برند. پیش نیاز این کار توجه ویژه به حساب ها و تشخیص نیازهای حساب یا همان مشتری است و نمی توان برای تمام سرنخ ها و مشتریان احتمالی یک پیغام یکسان ارسال کرد. اتوماسیون فروش می تواند انجام اینگونه وظایف را بدون خطا انجام دهد و از بار حجم کاری کارشناس فروش بکاهد.

برای انجام درست این کار، به ویژه در فروش سازمانی (B2B)، اطلاعات زیادی باید بررسی شود: مشتری در چه وضعیتی قرار دارد؛ چه اطلاعاتی به او منتقل شده است؛ آیا با رقبای شما ارتباط دارد و بسیاری موارد دیگر. توجه به این اطلاعات و ثبت و پیگیری آنها به شکل سازمان یافته کار دشواری است. اتوماسیون چنین فرایندهایی با استفاده از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان می تواند کار را برای تیم فروش راحت و دقیق کند.

مدیریت زمان

خوشبختانه کارهای زمان بر مانند جستجو برای یافتن نام خریداران، تگ کردن آن ها، ایجاد لیست و موارد دیگر می توانند توسط نرم افزار CRM انجام شوند. همینطور شرایط لازم برای دانستن زمان دقیق و چگونگی فرستادن پیام یا برقراری تماس با مشتریان. با استفاده از این نرم افزار به صورت خودکار قادر به تغییر کارشناسان توسعه فروش، اضافه کردن اطلاعات ضروری به برنامه های آن ها و ارسال ایمیل یا پیغام های مختلف در زمان مناسب خواهید بود.

این به کارشناسان فروش اجازه می دهد تا مشتریان بیشتری را مدیریت کرده و به آنها توجه کافی داشته باشند.

ایجاد گزارش ها و بازخوردهای تحلیلی

امروزه به لطف وجود نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان، مدیران فروش به راحتی به اطلاعات افرادی که کارشناسان توسعه فروش با آن ها در تماس هستند، شامل کانتکت ها و نقش های مشتریان احتمالی دسترسی دارند. آن ها می توانند چگونگی رسیدگی کارشناسان فروش به مشتریان را مشاهده و بررسی کنند و همچنین ببینند در چه ساعاتی از روز فعال ترند. نرم افزار CRM همچنین به آن ها نشان می دهد که خریداران بالقوه آن ها چگونه به ایمیل ها پاسخ می دهند. همچنین به مکالمات تلفنی هم دسترسی دارند و می توانند ببینند که زمانیکه کارشناسان توسعه فروش با مشتریان صحبت می کنند چه اتفاقی می افتد.

ایجاد بازخورد مناسب

همه این ها به مدیران فروش اجازه می دهد که دستورات راهبردی سازنده ای به تیمشان بدهند. آن ها می توانند بگویند” بله، شما 100 تماس حاصل کرده اید اما در 88 تای آن ها افراد اشتباه انتخاب شده بودند.” یا کلمات خاصی که کارشناس استفاده کرد، برای مشتری تاثیر گذار نبود. یا ایمیل های فرستاده شده در زمان مناسبی از روز ارسال نشدند.

به طور کلی اتوماسیون سطح بی نظیری از تجزیه و تحلیل را برای کارشناسان توسعه فروش فراهم می نماید.

نرم افزار CRM

در بسیاری از موارد، این فرآیندهای اتوماسیون بخشی از یک چتر بزرگتر از نرم افزارهای شناخته شده به عنوان نرم افزار CRM هستند.

این برنامه های نرم افزاری اهداف خاصی را دنبال می کنند. برنامه های اتوماسیون بازاریابی به طور پیوسته برای بهبود کمپین های بازاریابی کار می کنند. برنامه های اتوماسیون فروش برای ارسال اطلاعات دیجیتال در مواقع مورد نیاز برای انجام سفارشات یا ایجاد امکان ارتباطات مناسبتر برای کارشناسان مورد استفاده قرار می گیرند. اطلاعات مدیریت ارتباط مشتری در نرم افزار CRM غالبا برای تجزیه و تحلیل های بلند مدت در مورد روند فروش و بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرند.

هنگامی که راه حل های مستقل در یک بستر واحد ادغام می شوند، نتیجه آن در اختیار داشتن یک هوش تجاری است که می تواند در کل سیستم و مراحل مختلف فروش مورد استفاده قرار گیرد. کسب و کارهایی که با ابزارهای اتوماسیون فروش کار می کنند می تواند مجموعه داده های مهم را از نرم افزار CRM استخراج کنند. تیم بازاریابی می تواند با توجه به این داده ها استراتژی های خود را باز بینی کرده و کمپین های جدید و موثرتر طراحی کند.

استفاده از ابزار اتوماسیون فروش و اتوماسیون بازاریابی مانند نرم افزار CRM روشی عالی برای اتوماسیون و خودکار سازی بسیاری از فرایند های تکراری و افزایش نرخ تبدیل مشتریان احتمالی به خریدار است.

فهرست
dictum velit, mattis ipsum ut tempus massa